GanyanTime.com
YENİ

22 Mayıs 2016 Pazar

FURKAN MERİÇ

22 Mayıs Furkan İSTANBUL Koşu Yorumları, Tahmin ve Analizleri

 

1.AYAK: Günün en Güzel yarışlarından birine sahne olacak ŞARTLI-1 mücadele ilk defa koşacak olan 12 atın mücadelesine sahne olacak. Gözüme ilk takılan safkan ise Berkoş-Ongar orjinli YALIKAVAK oldu. Yaşarcık, Balbey ve Herkül ile babadan kardeş olan safkan diğer 11 rakibine oranla daha ciddi ve iyi bir hazırlık döneminden geçti. Arka arkaya uzun zamandır galop yaptırılan safkanın son 600 metre galopları oldukça istikrarlı ve iyi görünümde.İdmanlarında ağır kilo ile çalıştırılması da bu safkan için ayrı bir avantaj bunu da söylemeden geçmeyeceğim. Atomkarınca-Hoyratkız Orjinli BABAESKİ en az YALIKAVAK kadar şans verdiğim isimdir.Son 600 metre ve 800 Galopları iyi.58 KG ile calıstırılıp bugün Daha hafif kilo ile koşması artı yöndedir.Uzun zamandırda bu yarışa hazırlanması avantajıdır. Grubun en özenli ve üst düzey hazırlıklarına sahip olan isim ise RODOSTO hiç süphesiz.Belki orjin olarak kendisini kanıtlayan bir kardeşi Yok ama yine de kuponuma eklemeden geçemeyeceğim. Selim Kayanın üstünde olacağı İZSOY bir diğer yazılması gereken safkandır.62 Kg İle koşuya hazırlanan safkan ilk çalışmalarını Urfada Yapıp İstanbula getirildi. Velican kızı,Sezar ve Uçarlımla babadan kardeş olan safkan , İZHAN ile ise Anneden kardeştir. Berksoy ve Azmi Reis ile babadan kardeş olan SAYGON diğer rakiplerine oranla çok fazla hazırlığı olmasa da İyi bir orjine sahip,değerlendirilmeli. Ve son olarakta diğer rakiplerinin arkasına kalmış olsa da AGAH son 600 ve 400 metre galoplarında etkili bir görüntüye sahipti.

2.AYAK: Dokuz safkanın mücadele edeceği H-15 yarışta 2016 yılında koşmuş oldukları gruplarda birinciliğe ulaşan TEK at İKRAM KIZ olması ne kadar ilginç değil mi ? Grup tam bir Fiyasko desek yeri var herhalde. Burada yine fazla at yazma Riskine girmeyip ŞARTLI yarışlarda koşmuş olduğu iki yarışını çok beğendiğim İKRAM KIZ'ı tek bırakıcam.Bu grup için ekstra iyi rakipler koşup birincilik ve üçüncülük elde etme başarısı göstermişti MANAV ile. Eğer Startta çok oyalanmazsa Gruba göre daha üstün ve performansını daha iyi gördüğüm İKRAM KIZ tek olur.ŞARTLI -4 2100 ÇİM pistteki mücadelesinde o gün PAYİTAHT,ŞEKER AĞA, SOYU GÜZEL ve LAMBOURN gibi safkanları geride bıraktıktan sonra, ŞARTLI-5 1900 Mesafede ALY GIRL,IBRA,LADY BEAUTY ve PAN AMORE gibi safkanlarla burun buruna sonlara kadar gelip üçüncü oldu. Daha fazla bu ayak için konuşmak istemiyorum İKRAM KIZ gelmediği takdirde ortalık karışacağı belli.Kilo dezavantajı olsa da son zamanlardaki bu sert çıkışından ötürü BANKOMDUR.

3.AYAK: Ara verdikten sonra KV-8 yarışında Dördüncülük elde edip tekrar KV-8 yarışında birincilik elde eden WAR LEGEND 1600 metre ÇİM yarışını 1.35.62 Derece ile bitirmişti. Daha sonra ERKEK TAY DENEME yarışında boy gösteren ve maalesef eksik koştuğuna inandığım WAR LEGEND o gün yarışı çok kötü bir sırada bitirmişti. Bugüne kadar AÇIK A -3 ve AÇIK GRUP -1 Yarışlarında Boy gösteren safkan Daha sert gruplarda etkili sonuçlar aldı. Şuan için tek kafamdaki sorun acaba mesafeye gidebilir mi? Eğer ki mesafeyi yadırgamazsa ben bu gruba rahat hakim olmasını bekliyorum. Ama Daha çok bu atın mesafeyi yadırgamasından ötürü önlem amaçlı yanına 3 at daha önereceğim.İlk olarak; Adana'dan İstanbul'a geldiğinde ne koşacağı belirsiz olan BİNDOKUZYÜZYEDİ ,iki uzun yarışındada etkili olmuştu.İlk koştuğu H-15 yarışını da alırdı aslında ama Aprantisi biraz teşvikte geç kalınca maalesef yarıştan üçüncü ayrılmıştı.Sonrasında AKIN kardeşimiz KV-6 yarışta kendisini düzlüğe kadar en iyi şekilde getirip atın hakkını vermeyi başardı ve kazandı.Bugün yine AKIN ile start alacak.İSTANBUL ÇİM'de koşmuş olduğu KV-9 ve ŞARTLI-3 yarışını beğendiğim SASPUNAS Kocelinde KV-8 Görüp yarışı kazanmıştı.Bugüne nazaran o gün daha sert rakipleri olmasa da mesafe lehine olabileceğinden yine Kendisini de yazacağım kuponda. Uzun mesafede daha bir beğendiğim VICTORY IS OURS'a da son çizgiyi atıyorum. Son 1600 KV-8 yarışı güzeldi.Dinç ve iyi geldi sonlarda.Uzun mesafede kendisinin daha şanslı olduğunu düşündüğüm sizlere belirtmek istediğim son attır.

4.AYAK: Kazanan Atın ilgililerinin 170.000 TL kasasına götüreceği AÇIK GRUP 2 yarışı birbirinden İyi 6 safkanın yarışına sahne olacak. Yarış gidişatı itibariyle önde gidecek  çok atın olması öndeki safkanların işini zora soksa Son yarışında önde sert tempoda giden Babadökerin arkasına sinerek bekleme yapan CEMCEM ilk atım.Bugüne kadar koşmuş olduğu 36 yarışta 14 birincilik ve 11 ikincilik elde edip toplamda 28 yarışta tabelada yer aldı.İlgililerine 1.741.000 TL kazandırdı.Sentetik Pistte ise koşmuş olduğu yarışlarda daha birincilik elde edememesi ayrı bir olay tabii. 2.önereceğim safkan ise GÜNGÖR BABA olacaktır. Ara verdikten sonra ilk birinciliğine ÇİM pistte ulaşan GÜNGÖR BABA rakiplerinin baskısına iyi dayanmış ve yarışı burunla da olsa kazanmayı bilmişti.Koşmuş olduğu 27 yarışta 11 birincilik ve 4 kezde ikincilik elde edip Toplamda 26 kez tabelada yer alıp ilgililerine 2.450.990 TL kazandırma başarısı gösterdi.Fakat önce sert gidecek bir kaç atın olması kendisini etkileyecekte olsa buna karşı koyacak Güce ve potansiyele sahip. Bununla birlikte koşmuş olduğu 10 yarışta 7 birincilik elde eden GOOD CURY Adana Pistine muhteşem birincilikler elde ettikten sonra ANKARA'da ÇİM pistte sokulmuş ve Gerekli performansı sergileyemeyip 3.oldu. Daha çok KUM pistte etkili yarışlar koşacağı izlenimi veren safkan yine öndeki sert tempodan etkilenmeyip Düzlüğe iyi bir şekilde çıkarsa Rakipleri için zor anlar yaşatabilir.


5.AYAK: Son yarışında uzun uzun bahsettiğimiz FLO JO'yu uygun Grupta sağlam tek vermiştik.Şayet arasının ardından koştuğu yarışta virajı sonuncu dönüp çok iyi bir sprint ile 4.olma başarısı göstermişti. Sonraki yarışında ise 3-4 pozisyonda tutulmuş ve yarışı rahat şekilde kazanmıştı.Bugün usta binicisi ile yine yarışın en şanslı ismidir.Son Dönemlerde artan Formunu koruyan ve 2016 Yılındaki koştuğu yarışlarda diğer yarış dönemlerine göre daha bir iyi gördüğüm KEPEZ STORM rakiplerinin hatasını affetmez. Kendisine daha önce bir çok kez binmiş ve form durumu iyi olan FURKAN kardeşimiz ile start alacak olan KEPEZ STORM son 1500 metre yarışını da 1.31.66 Derece ile rahat kazanmıştı.O grupla bu grup arasında fark olsa da Fit durumu ile kuponumda yer vereceğim.Daha güçlü gruplarda Yarışlar gören GASPERİNİ bu sefer kendisine istediği grubu bulmuş gibi gözüküyor.1400-1500 mesafelerde koştuğu 9 yarışın 7 sinde tabelada kalmayı başarmış ve bu yarışlardan 3'ü KV- 8 , KV-6'dır. Son olarak ise Bir iyi bir kötü koşan aslında KABA KUM'a daha yatkın olduğunu düşündüğüm SPORTİNG uygun kilosu ile birinciliklerine bir tanesini daha ekleyebilir.

6.AYAK: GKD Takısı ile koştuğu son yarışta birincilik elde eden ve benimde ilk sıradan o gün şans vermiş olduğum BÖRTE yine ilk şans verdiğim isimdir.İstanbulda AÇIK GRUP-2 1800 metre yarışında 7. olduktan sonra tekrar uzun mesafe yarışı gören ve 1900'de birincilik elde eden BÖRTE uygun grupta rakiplerine diş geçirebilir. Son 1600 metre yarışında 1.36.64 lük derecesi ile AÇIK GRUP yarışında 9.olan HIZ DELİSİ her ne kadar kötü bir sonuç gibi gözükse de aldığı sonuç, birinci olan rakibinden 3 BOY fark yemişti.Çok arka planda tutulacak Kısrak ihmale gelmez. 67 Gün geriye çekildikten sonra bugün yine sahne alacak PERHANE her ne kadar uzun mesafe deneyimi olmasa da ben potansiyel olarak kendisini güçlü gördüğüm için kendisine şans vereceğim. HERRİNG her ne kadar mesafe deneyimi olmasa da İSTANBUL 'DA koşmuş olduğu ÇİM yarışları tatminkardı.Eğer mesafeyi yadırgamazsa sürpriz yapabilir.Ve son olarak şans verdiğim isim ise GÖZDE GELİN olacaktır. Koşmuş olduğu KV-6 yarışından sonra takibime aldığım kısrak son yarışını BÖRTE'nin arkasında ikinci olarak tamamlamıştı.Son yarışında iyi bir izlenim yarattığı için benimde kuponumda olacaktır.

ÇATI KUPON 


11,3,6,5,7,,1
3.İKRAM KIZ
4,,1,2,3
2,5,4
5,7,4,,,6
3,8,,11,6,7