GanyanTime.com
YENİ

27 Mayıs 2016 Cuma

FURKAN MERİÇ

27 Mayıs Furkan İSTANBUL Koşu Yorumları, Tahmin ve Analizleri

 

1.AYAK: Çarşamba günü İSTANBUL'da kaçan tek ayaktan sonra, yine İSTANBUL tahminlerim olacak. İlk sıradan önereceğim isim MIZZEN OF TURKEY'dir. İstanbul'da uzun mesafe yarışlarında son zamanlarda epey bir yükselme gösterdi. KV-6 ve KV-7 yarışlarında sergilediği performanslarla takibime giren safkan KOCAELİ'nde ise Bardo'nun arkasından KV-6 yarışta ikinci olma başarısı gösterdi. Grup genel itibariyle her atın birbirini geçebileceği kapasitede. Sadece Iron Clad ağır kilo olması ve bu grupta şansını biraz daha az gördüğün için tercih etmiyorum. KAFKASLI sentetik pistte 23 yarışta 6 birincilik, 6 ikincilik elde edip 15 kez tabelada yer aldı. Daha çok 2016 yılında KABA KUM'da performans gösteren safkan İSTANBUL'da KV-8 koşmuş ve dördüncü olmuştu. Bu pistte koşması bugün bana göre tam isabet olmuş diyorum. Çünkü bu pistte kendisinden verim alınması daha yüksektir. Bu arada KAFKASLI için bir şey daha söyleyeceğim. Koşmuş olduğu son SENTETİK pist yarışında bu grup içindeki en iyi dereceyi 2000 metre mesafede 2.02.08 ile yaptı. ŞEKER AĞA sentetik pistte 29 kez sahne alıp 7 birincilik, 4 ikincilik ve 17 kezde tabelada yer aldı. Açıkçası diğer atlardan daha önde görmüyorum kendisini. Yine de elbette yarışta birinci olma şansı var ama bu şansı en az 2, 3 ve 5 numaralı safkanlar kadar eşittir bende. NATIONAL son yarışında 4 BOY start yemesine ve ağır kilosuna rağmen iyi bir yarış çıkardı. İstikrar sıkıntısı oldukça yüksek. İyi bir yarışından sonra bunu yinelemesini beklerken kötü koşabiliyor. Yine de BOMBA aramak isteyenler için son atımdır. Grup içinde şansı biraz düşük olsa da bir sürprize imza atabilir.

2.AYAK: 2 HAFTA önce SarayBosna nasıl ŞARTLI-4 yarışta çok uygun bir grupta denilip TEK atıldıysa bugün bu grupta İZŞAN için çok rahat hakim olmasını beklediğim bir gruptur. Yavaş yavaş kendisine gelen ve son AÇIK GRUP 2 yarışta Toraman'ın arkasından yarışı ikinci bitirmişti. Şöyle bir şey söylemek istiyorum o gün gerçekten ben kendisine hiç şans vermemiştim. Tamam, o yarışa gelmeden önce birincilik elde etmişti belki ama bu grup için o birincilikten söz edilemezdi. Artık tamamen form bulduğuna ve eski yarışlarına döneceğine inandığım İZŞAN bu gruptan daha uygun bir grup bulamaz. Bunun altını net bir şekilde çiziyorum. KV-6 yarış ve kendisi için rakip olabilecek sadece bir safkan var. Son yarışını almış olsa da SarayBosna çok vasat bir grupta birinci oldu ki bugün İZŞAN gibi bir rakiple mücadele etmek kendisi için o kadar kolay olmayacak. İZŞAN'ı günün TEK'i olarak sizlere öneriyorum.


3.AYAK: Her ne kadar 97 günlük arası olsa da RADYOCU benim gözümde bambaşka bir safkandır. ÇİM pistte başarılarla dolu bir kan hattına sahip olan RADYOCU'nun babadan kardeşleri; VİLLAGE WİND, MİRAMİS, MARY ELLEN, BERRAKSU, ASTRAKHAN, WHITE RAM, TOPOR sayısız ÇİM yarış galibi bu kardeşleri AÇIK GRUP'ta destan yazmış atlardan sadece bir kaçıdır. Son üç hazırlığında daha çok üstüne gidilen RADYOCU arasına rağmen kuponlarda olmalıdır .Grubun kesinlikle üstünde ki; ben bu grubu kendisine ölçü almıyorum, tek eksiği arası olmasa rahat hakim olur bu gruba. Daha önce AÇIK GRUP-1 1600 metre ÇİM pistte elde etmiş olduğu 1.37.18'lik derece ile ikinci olmuştu. Gelelim Şimdi bu safkanın eksik koşması halinde devreye girecek rakiplerine. İlk olarak MAVİ AY'ı şanslı görüyorum. Daha önce ANKARA ÇİM pistte çok iyi rakiplerle iyi mücadeleler verip güzel sonuçlar elde etti. Son 1000 metre ve 1200 Metre hazırlıklarını çok beğendiğimi söylemek isterim. Ankara'da iken Serseri, Graystorm, Rumba vs.. gibi sınıf atlarla iyi yarışlar çıkarma başarısı gösterdi. Arasından etkilenmediği sürece güzel bir sonuç elde etme ihtimali yüksek. OUT OF CONTROL orjinli ve ÇİM pistte daha iyi yarışlar koşacağına inandığım KISS YOUR HANDS nihayet beklenilen pistte sahne alacak. Gözden uzak tutulmamalı kesinlikle. Bugün GÖZLÜK takısı ile ilk defa sahne alacak olan safkan hazırlıklarında gayet iyi idi. 
AUF WIEDERSEHEN ÇİM pistte nasıl koşacak merak konusu benim için tam bir kapalı kutu. Koceli kum pistte iyi yarışlar koştu fakat bugün bu pistte sert rakiplerine karşı nasıl bir yarış koşar bunu göreceğiz.

4.AYAK: 2.ALTILI GANYAN'ın başlangıç ayağı olan bu ayakta bilinen sert stilli önde giden çok atın önde olması yarışın gidişatının hızlı olacağına haber olabilir. Süvarioğlu, Ford Tek ve My Sultan gibi safkanların süratlendireceği yarışta tabi ki ilk şans verdiğim isim KAFADAR olacaktır. ÇİM-SENTETİK ayırt etmeksizin iyi yarışlarda boy gösteren safkan son yarışları ile bambaşka kimliğe büründü. Şuan bu koşuya en fit hali ile geliyor ve kilo dezavantajı da YOK. Kazanması için bütün şartlar oluşturulmuş durumda. ANILBEY'i önde görüyorum. Bugüne kadar koşmuş olduğu ÇİM yarışlarında hiç birinciliği YOK. 27 kez start aldı bunların 5'inde ikinci olurken toplam 11 kez tabelada yer aldı. Çok zor birinci olan bir kimliğe sahip olsa da şartlar lehine bugün. Kilosu her ne kadar ağırda olsa MERKÜROĞLU daha etkili gruplarda koşup ÇİM yarışlarında iyi koşular sergiledi. Kilo dezavantajını bir kenara bıraktığımızda iyi bir koşu sergileyebileceği grup. Gözlerden uzak tutulmamalı. Bugüne kadar 32 ÇİM yarışında 5 birincilik, 8 ikincilik ve 21 kez de tabelada yer alma başarısı gösterdi.

5.AYAK: Çoğu denk atın yer alacağı bu mücadelede ne kadar çok atla geçersek o kadar bizim için yararı olacağına inanıyorum. İlk şanslı gördüğüm isim ise DEVREŞ'tir. İlk kum yarışında oldukça iyi koşmuştu fakat sonrasındaki ÇİM yarışına aldanmayın. Lakin FALSE START olunca yarışı böyle bitirdi. Yarış normal koştuğunda 3. olup rakiplerinin bir boy arkasında kalmıştı, bugün yine benim şanslı gördüğüm isimlerden biridir. DİLBAĞI takısı ile koşacak olan HABERŞAH son 800 metre galobunda 53.9 İle çok iyi bir hazırlıkla geliyor. Şayet takısı yaradıysa son iki koşusunun aksine başka bir yarış görebilir. Yine ilk yarışında çok şey beklenilen fakat eksik koşan OĞLUM BURAK takı değişikliğine gidildi.İdmanda gayet iyi ve diri görüntüsü ile ihmal edilmemelidir. TOROSDAĞI takı değişikliğinden sonra son iki yarışından başka bir görüntüye sahip oldu. HİRA ilk yarışından 2 BOY start yemesine rağmen iyi bir yarış çıkardı ve 1.23.23 ile 1200 metre mesafe dördüncü oldu.GÖZLÜK takısı ile koşacak olan safkan son 600'de 38.9 gibi süper bir hazırlık ile bu koşuya çıkacak. TETİNA ve CELALİYE, BACAKSIZ, HIZLI VE ÖFKELİ sonraki ihtimallerdir.

6.AYAK: Lokomotif ve Buzkaya'nın Tempo vereceği yarışta yarışın gidişatını belki de bu iki safkanın nasıl gideceği belirleyecek. Önde kurdukları tempoyu rakiplerine benimseten yarış profiline sahip bu iki safkandan Buzkaya ekürisi için fedai olarak Lokomotifi bozmak uğruna belki değişik bir yarış sergileyebilir. TOROMAN son yarışlarında bambaşka bir kimliğe büründü resmen.Tek dezavantajı belki de Sık sık koşturulması olacaktır. Bu zamana kadar koşmuş olduğu 6 SENTETİK yarışında 2 birincilik elde edip, toplamda 4 kere tabelada yer buldu. Daha sonra SENTETİK PİST'e getirilen YILMABAŞAR ki ben bu safkanın kesinlikle KABA KUM'da daha iyi olacağını İstanbuldan götürüldüğünde çok iddaa etmiştim.Nitekim bunda yanılmadım. Koşmuş olduğu 26 KABA KUM yarışında 19 birincilik elde edip, 5 kere ikinci olma başarısı gösterdi ve sadece bir kez tabela dışında kaldı. Bu yarışlarda 2.502.00 TL sahibine kazandırdı. Fakat bu güzel rakamlardan SENTETİK yarışlarında bahsedemeyeceğim sizlere. SENTETİK pistte 7 kere start aldı ve 2 kez birinci olup 2 kere de dördüncü oldu. Bugün İSTANBUL'da koşacak olması beni tedirgin ediyor açıkçası.KABA KUM'da olsa yanındaki rakiplere dahi göz atmazdım ama bu pist işleri biraz karıştıran faktör. Form durumu olduğu için YILMABAŞAR'a da kuponumda şans vereceğim. Bu iki safkan buraya yeteceğini düşünüyorum.Ama TOROMAN biraz daha dinlenmişbir halde buraya gelseydi.Gerçekten şu yarışta kendisini izlemekten daha çok zevk alırdım. Son bir bilgi daha vereceğim Dostlarım sizlere. YILMABAŞAR 2016 yılında koşmuş olduğu  7 yarışın 6'sında birinci olurken 1 kerede ikinci oldu. TOROMAN ise; 17 yarışın 9 'unda birinci olup 4 kere ikinci olma başarısı gösterip toplamda 15 yarışta tabelada yer aldı.Eküri safkanlardan BUZKAYA ise 2016 yılında 10 yarışında 5 birincilik elde edip, 8 defa tabelada yer aldı.


ÇATI KUPON  

2,3,,4,,,5
3.İZŞAN 

6,7,3,,,2 
6,5,3 
4,,6,11,10,9,3,13,2,7
10,8