GanyanTime.com
YENİ

31 Mayıs 2016 Salı

FURKAN MERİÇ

31 Mayıs Furkan KOCAELİ Koşu Yorumları, Tahmin ve Analizleri

 

1.AYAK: Zorlu programlarla donatılmış Kocaeli programının yine en zor ayaklarından biri ile karşı karşıyayız. Ne kadar az atla geçersem o kadar iyi olacağını düşündüğüm için sizlere bu ayak için sadece 4 at önereceğim.İstanbuldan gelen ve orjin olarakta kaba kuma yatkın gördüğüm MARK HOLMES usta jokeyi ile ilk atımdır. Bununla beraber değişen takısı ile start alacak olan LONGLIVE yarışı kazanabilecek güçte. Diğer pistlere oranla KOCAELİ pistine daha etkili yarışlar sergileyen safkan gözlerden uzak tutulmamalı. KULAKLIK takısı ile İzmir pistinde daha önce yarışlar koşan kısrak bu takı ile koştuğu 10 yarışta 8 kez tabelada yer alma başarısı göstermiş ve 2 kezde birinci olmuştur. Start yemediği sürece sonlarda etkili gelen JUNIOR DURU mesafenin de son yarışına oranla uzamasından dolayı kuponumda olacak bir diğer isimdir. Son 1200 metre yarışında virajı sonlarda dönmüş ve grupta ikinci olmuştu. Şans verdiğim bu safkanda yarıştan çıkınca RACER MAN'ı ekliyorum kuponuma. Her ne kadar ağır kilo ile sahne alacak olsa da İstanbulda daha önce etkili yerlerde koşmuş olmasından Dolayı Pisti yadırgamadığı takdirde birinci olabilir.  Son olarak kısa mesafede etkili olduğunu düşündüğüm ve çok iyi sprint atan MAN ON FIRE daha çok arkalarda değilde 3,4 pozisyonunda yarışı seyrettiği anda daha etkili koşması ihtimaldir. Çok güçlü bir sprint gücü olan safkan hazırlıklarında son 800 metreyi 48.0 ile geçmeyi başarırken bir diğer hazırlığında ise son 600 de 34.7 ile çok iyi hazırlıklarla bu yarışa geliyor. İlk defa bu pistte yarışacak olması lakin Bursa ve Adana gibi kaba kum performanslarında iyi olan safkan yadırgamazsa pisti yarış yaşamının 2. birinciliğine ulaşabilir. 

2.AYAK: İlk şansı CONT COMPADOR'a vereceğim. Yarış yaşamına bu koşu ile başlayacak olan UNACCOUNTED FOR - WESTERN GAL/WEST BY WEST orjinli safkan kaba kumda iyi koşacağına inandığım bir isimdir. Baba orjinini yakından takip ettiğim için tam KABA KUM atıdır. Kısrak olarakta kaba kuma yatkın olmasından dolayı yarışı kazanabilir. 60 KG ile çoğunlukla bu yarışa iyi şekilde hazırlanan safkan iyi hazırlıklarla burada sahne alacaktır. KULAKLIK takısı ile hazırlıkların göz dolduran CHASING THE WIND Bursa'dan Kocaeli'ne formsuz bir şekilde gelecek olsa da takısı kendisine yaradığı takdirde yarışı kazanabilir. Yine yarış yaşamına İSTANBUL ÇİM pistte başlayan KAPLAN GÖZÜ kaba kumda etkili olabilecek kapasiteye sahip. Kuponlarda olması gerek bir diğer kısraktır. MAYA BIEN startta kalmadığı sürece etkili olabilecek güce sahip, sonrasında WEST LADY ve VICTORY RUNNER gözden uzak tutulmaması gereken diğer isimlerdir. 

3.AYAK: Günün ilk tekini değerli takipçilerime burada vereceğim. İstanbul'da ilk yarışında etkili olamayan METAL FIRTINASI Kocaeli'nde iki yarışında da güzel birincilikler elde etti. Rakiplerine uzak ara fark atıp rahat yarışlar aldı. GÖZLÜK takısı ile bambaşka yarışlar koşan ve pisti de çok sevdiği belli olan METAL FIRTINASI'nın ben yine rahat yarış alacağını düşünüyorum. Gününde olduğu zaman iyi yarışlar koştuğunu son iki yarışı ile ispatlayan METAL FIRTINASI, bu pistte özdeşleştiği GÖKHAN kardeşimiz ile üçüncü birinciliğine ulaşmaya çok yakındır.

4.AYAK: Kocaeli pistinde çıktığı 11 yarışın 7'sini alıp 4 defa ikincilik yapma başarısı gösteren ve 1400 kum yarışlarında 1.34.67 ve 1.34.79 'luk dereceleri ile grup içinde en iyi derecelere sahip olan NASUHOĞLU yine yarışı kazanabilir. Sevdiği pistte 12. koşusuna çıkacak olan safkan ADANA kum yarışı kesinlikle ölçü olmamalıdır. Yine koştuğu 21 yarışta 7 birincilik, 8 ikincilik ve toplamda 19 kere tabelada yer alma başarısı gösteren BİLDENHAN ikinci şans verdiğim isimdir. Bu iki safkanın bu grup için yeteceğini düşündüğümden ilave olarak yanına at eklemeyeceğim.


5.AYAK: MALİ-HAVİN orjinli MUFASA İstanbul'dan Sentetik pistten kaba kuma getirildi. Orjin olarak kaba kum'da daha iyi yarışlar koşacağına inandığım safkan benim sizlere önereceğim ilk attır. 5-6 aylık geri çekilme dönemi olmuştu safkanın fakat son H-16 yarışında iyi rakiplere karşı güzel koştu burada daha etkili olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte ilk defa takısız koşacak olması kafamdaki soru işareti olan tek durumdur. Yadırgamadığı takdirde bugün MAİDEN'a veda edebilir. MUFASA'nın yarıştan çıkmasından Dolayı Şablonumu güncelledim ve COPPERHEAH adlı safkanı kuponuma eklemiş bulunuyorum. Buraya Yine 4 ay aranın ardından yarış gören NEVAL ALASKA iyi hazırlıklarla ilk kaba kum performansını sergileyecek. Son ÇİM yarışında etkili koştuğuna inanıyorum arasına rağmen, keza ara vermeden önceki 1200 metre sentetik yarışı da gayet iyi idi. Bugün pisti yadırgamadığı takdirde etkili olabilecektir. DİLBAĞI takısı ile son 2 yarışı daha bir başka olan DREJ yine yarışın en şanslı isimlerindendir. Daha önce UMUT kardeşimiz bir kez binmiş ve DREJ ile üçüncülük elde etmişti. SAILWIND ise gözlerden uzak tutulması gereken safkan olup kendisine de şans veriyorum.

6.AYAK: Sıkıntılarından dolayı geri çekilen ve 4 ay gibi bir süre yarış görmeyen kısa mesafede etkili yarışlar koşan SONİC BOOM ilk atımdır. Daha önce iyi gruplarda ağır kilolarda rakiplerine oranla dezavantajla koştuğu koşularda çok etkili olmayı başardı. Arasından sonra sert grupta açtığı nefesi ile kaldığı yerden devam edebilir. Önde sert tempo olduğu vakit tamamen bambaşka bir hal alan ZAPPA ağır kilosuna rağmen kuponlarda olmalıdır. Sercan kardeşimiz ile özdeşleşmiş bu safkan daha önce bir çok birinciliğe bugün ki jokeyi ile ulaşmıştır. URLA ZAMANI ise ufak tefek sıkıntılarının ardından geriye alınmış ve yarış yaşamına yine Kocaeli pistinde devam etmeye başlamıştır. Bu mesafe etkili yarışlarına daha önce şahit olduğumuz URLA ZAMANI yine birincilik elde edebilir. SPORTİNG'in İstanbul ve Kocaeli pistindeki son iki koşusunu çok çok beğendiğimi söyleyebilirim. Kocaeli'nde ŞARTLI-4 te birincilik yaptıktan sonra İstanbul'da H-17 'de sert rakiplerine karşı iyi koşmuş ve dördüncü olmuştu. FORGET ME NOT yine Kocaeli pistinde sahne aldığı 4 yarışta 2 birincilik elde edip hepsinde de tabelada yer alma başarısı sergiledi. Yine kilo avantajını iyi kullanacağını düşündüğüm PERFECTUS istediği gidişatı yakaladığı vakit tehlikeli olabilir ve sürprizde değendirilebilinir. Son şans vereceğim isimde CHARMING STORM olacaktır. Bu mesafe iyi yarışlara sahip safkanın son uzun mesafe yarışını ölçü almıyorum. KULAKLIK-DİLBAĞI takısı ile ikinci koşusuna çıkacak safkana bu takı ne kadar yaramış bunu görmek içinde ideal bir yarış olacaktır.

ÇATI KUPON 

2,5,3,1
2,9,10,11,12,6
2.METAL FIRTINASI
2,,1
12,6,3,2

3,6,8,13,11,16,14,