GanyanTime.com
YENİ

10 Haziran 2016 Cuma

FURKAN MERİÇ

10 Haziran Furkan İSTANBUL Koşu Yorumları, Tahmin ve Analizleri

 

1.AYAK: Son yarışını ölçü almadığım zaten uzun mesafede kötü yarışlar çıkaran MENGÜBERT bugün ilk şans vereceğim isimdir. Daha önce YUNUS YALVAN ile 5 kez start alan safkan bir kez birincilik ve bir kez üçüncülük elde etmiştir. 1400-1500 mesafe yarışlarında daha çok beğendiğim ama eski formunda da uzak gördüğüm MENGÜBERT bu grupta ihmale gelmez. Şunun üstünde bir daha duracağım açın teker teker MENGÜBERT'in uzun yarışlarını inceleyin, uzun mesafe atı kesinlikle değil. Son yarışına bakıp bozulmuş bu falan hissine kapılmayın. Üstündeki ne yapar demeyin. Şans verin muhakkak. MENGÜBERT bugüne kadar koştuğu 12 // 1400 - Metre yarışının hepsinde tabelada yer almayı başardı bu ufak dipnotu vermeden geçmek istemiyorum. Gelelim eksik koşması halinde rakiplerine. Son yarışında yarışı fotoya 150 metre kala varken kazanamayacağını anlayınca bırakan İLGİLGE gözden uzak tutulmamalıdır. YAMAK-2 yarışı olması nedeniyle üzerindeki binicilerinin de önem kazandığı bu yarışta MÜSLÜM kardeşimiz stili ile buradaki diğer aprantilerden daha öne çıkıyor. İLGİLGE performansına da gelecek olursak, Kocaeli'nde geçildikten sonra aslında çizgiyi çekmiştim kendisine ama son yarışında nitekim biraz iyi gibiydi. MÜSLÜM daha önce bir kez bindi ve safkanı 3. yapma başarısı göstermişti. Son şans vereceğim isim ise bir süredir takibimde olan HÜRDAĞ olacak. Bir iyi bir kötü koşuyor tek sıkıntısı bu. İstikrar olmaması en büyük dezavantajı. Yarın için son yarışından dolayı benim gözümde beklenti yükseldi. Daha önce kısa mesafelerde de başarılı yarışlar koştu bu yüzden mesafe sorun olmayacaktır. Arasından sonrada ilk defa kısa mesafe yarışa girecek olması en dikkatimi çeken konu oldu. Uzunda istenilen performansı veremedi. Son yarışı kadar koşsun bu grubu alır, götürür. Herkese İSTANBUL'da bol şanslar diliyorum öncelikle ve her keseye uygun kupon için buraya sadece 3 at verip uygun bütçeli bir kupon çıkartacağım.

2.AYAK: Daha önce KULAKLIK takısı ile start alan ve istenilen verimi elde edilemediği için yarış hayatına takısız devam eden CRAZY ISLAND sizlere bahsedeceğim ilk atımdır. Sefer Demir ile çıktığı iki takısız yarışında birazcık kıpırdama gördüğüm ve son yarışında ise virajı rakiplerinden çok önde dönen kısrak eğer bugün daha tecrübeli jokeyi ile önde istediği tempoyu bulursa 200 metre kısalan mesafede yarışı kazanabilir. Son yarışı benim çok hoşuma gitti bunu belirtmeden geçemem ve kuponumda olmazsa olmazlarından biridir bugün için. Daha sonrasında uzun mesafeye çok daha yatkın gördüğüm SHANDA'yı ihmal etmeyelim. Son yarışında çok arkada bekleme yarışı yapıp sonlarda güçlü geldi. Bugün daha değişik bir yarış stili ile koştuğunda çok daha etkili olabilir. Uzunda kesinlikle daha etkili koşacağına zaten inancım sonsuz. Bununla birlikte ÇİM pisti de yadırgayan bir görüntüsü yok. SAN MARİNO yine bir diğer şanslı gördüğüm isimdir. Fakat öndeki atı epey rahatsız eden atakları olan bu isimden ötürü CRAZY ISLAND'ın da temposunu bozacak olması beni tedirgin eden diğer bir konu. Önlere daha atılmak için viraj dönüldüğünde temposunu arttırırsa bu sefer çok şanslı gördüğüm CRAZY ISLAND içinde dezavantaj oluşturabilir. Ama yinede bu 2 isimde performansını çok beğendiğim için şans vereceğim. Son bahsedeceğim isim ise ŞOŞOLOZA olacaktır. Nitekim ufak tefek sıkıntılarından dolayı 100 gün civarı geri çekildi. İlk yarışında sonlarda öyle etkili geldi ki arkadaki tüm grubu topladı ve ikinci oldu. Bugün bir yarışta görmesinin etkisi ile buraya geliyor. Şansı olduğunu düşünüyorum çünkü o günden sonra kendisini takibe alıp twitter profilimde de bu attan bahsetmiştim. O yüzden bugün kuponumda şans vereceğim. Belki uzayan mesafe de etkisiz olabilir fakat çok güçlü ve etkili sprinti ile beni büyüledi. Yine etkili yarışlar koşan BROWN SUGAR gözlerden uzak tutulmamalı ve bahsettiğim bu DÖRT attan sonrada kendisine ayrı bir parantez açıp son şansı kendisine veriyorum.

3.AYAK: Sık hazırlıklarla bu yarışa girecek olan ve son 800 metre galoplarında üstüne düşülüp çokta etkili gördüğüm METANET benim ilk şans verdiğim isimdir. RIZA kardeşimiz son 2 galobunu kendisi yaptırmış zaten. Bununla birlikte Erdoğan Şenocaklı bu camiaya iyi atlar veren takdir ettiğim at sahiplerinden biridir. Bu kısrakta da ben potansiyel gördüğüm için kendisine şans vereceğim. GÖZLÜK takısı ile start alacak SANTA PEKAN bu sefer nasıl koşacak soru işareti, fakat ben yine de kendisini  şanslı görüyorum. İlk AĞIR ÇİM yarışını saymadığım ve son yarışında biraz daha kıpırdanmalar olan kısrak bu sefer değişen takısını yadırgamadığı takdirde etkili olabilir. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, ben kısa mesafede 5 numaralı safkanın çok etkili olacağına inanıyorum. Üstünde başka biri olsa idi kesinlikle yanına at yazmazdım. Binicisinden ötürü kuponumda yer vermeyip bu iki at ile bu ayağı geçiyorum.

4.AYAK: Genel durum itibariyle çok vasat atların sahne alacağı Bu koşuda ben bayadır takibimde olan ve grup içindeki safkanlardan biraz daha sivrilmiş olan MERCANLI 'yı Günün TEK'i olarak sizlere Vereceğim .Şayet koşuda yer alan diğer safkanlardan uzunca bahsedecek olursak Akkurt ve Süvarioğlunun tempo vereceği yarışta bu iki safkanda düzlüğe kadar birbirilerini yıpratacak güçte isimler. Bununla birlikte Akkurt Çimi daha eksik olduğu için şansı bende az,Süvarioğlu eski formunda değil. Yarış görerek form tutmaya çalışıyor ama Akkurtta olunca yarışta dirençli giremeyebilirler düzlüğe.Biçer zaten benim gözümde 3 yarış önce Gezegene verdiği yarıştan sonra tamamen bitti.O yarıştan sonra zaten kendisi hakkında yaptığım yorumda da yanılmadım. Devkaya keza yine form durumu düşük, Durantaş etkili bir safkan ama biraz yarış görmesi lazım 226 Gün ara 2100 metre yarışta etki eder düşüncesindeyim. Pelikan uzun mesafede eksik görüyorum. Daha çok kısa mesafeye yatkın olduğu için Kafamdan atıyorum onu da. Turanhan yine ara ile gelen safkan ve biraz yarış görmesi lazım. Tüm bu şartlar altında MERCANLI için bütün herşey Lehine oluşmuştur. Bu yüzden Kuponumda TEK olacaktır.

5.AYAK: Önde baskı yemediği yarışlarda çok iyi koşan CANDOSTUM ilk şans verdiğim isimdir. Son yarışında viraj dönülürken ERAYHAN'ın preslerine maruz kalan ve ona rağmen sonlara kadar direnip yarıştan ikinci ayrılan safkan bugün önde unutulduğu takdirde yarışı birincilikle bitirebilir. Tek koşul yeter ki erken pres yediği takdirde Binicisinin teşviklere hemen başlamaması. Son yarışını yine beğendiğim ERAYHAN bugün yarışın şanslı isimlerinden biridir. Dinç ve istekli geliyor sonlara hafta arasında yaptığı hazırlığında son 800 metreyi 53.8 gibi bir çalışma ile geçmişti. Son yarışındaki o rakiplerine direnişini de izledikten sonra bugün için şanslı olduğunu düşüncesindeyim. 5 Gün önce Sentetik pistte sahne alan NEVCİHAN sık koşmasından etkilenmezse yine şans verdiğim isimdir. Yine yarış içinde çok arkada bekleyerek gelen ve ilk uzun mesafe ÇİM yarışını beğendiğim TURGUT USTA akıllı jokeyi sayesinde önlerde takip ederse yarışı uygun kilosu ile rakiplerini geçebilir. Yeni takısı ile sahne alacak olan OĞLUM BARAN Sentetik pistte izlediğimde gayet iyi koşmuş ve ışık veren bir potansiyele sahipti. Bugün ilk ÇİM startına çıkacak. Nasıl koşacak soru işareti ama İyi koşması halinde etkili olabilir. Koştuğu 5 yarışta da birincilik elde edemeyen safkan gözlerden uzak tutulmamalıdır.


6.AYAK: Çoğu otoritenin tersine şuan bahsedeceğim at çok dikkatli şekilde yarışseverlerin yarışı iyi izlediğinde anlayacağı birşeydir. Bu söyleyeceğim at zaten AGF tablosunda yeterince altlarda olup benim ilk atım olacaktır bugün. Şöyle başlayalım konuya ; ÇİM-SENTETİK fark etmeksinizin kendisine yol bulduğunda inanılmaz iyi koşan ve son yarışında maalesef ki aksilik üstüne aksilik yaşayan bu kısrak LADYLUX'tur. Nedenlerine gelecek olursam dostlarım; Yarışı en sonda döndü , diri ve sert geleceği sırada Tampon yedi, bu yetmedi o kadar arkadan muhteşem şekilde diri geldi ki son 200 Metre önünde 3 at birleşince gideceği yer kalmadı bariyer dibinde sıkıştı kaldı. Şayet Bunu Deniz gibi sevdiğim jokey kardeşimiz nasıl yapar anlam veremedim. Bugün o son yarışından bir ders aldıysa ki eğer bu yarışı izleyip , Daha iyi binmesi ve önlerde yer alıp sıkışmadan etkili sprint atması ile arkadan toparlayabileceği bir grupla karşı karşıya. Yavaş yavaş Form tutan ve koştuğu iki yarışın ardından nefes açmaya başlayan GOLDEN FOOT gözlerden uzak tutulmamalı. 6 ay aranın ardından sonra gelen ve koştuğu 2 yarışta nitekim biraz ilerleme gördüğüm için ihmal etmeyeceğim. Bu mesafe çok iyi yarışlar çıkartan ve grup içinde en iyi derecelere sahip olan GRAVESEND ihmal edilmez. Sonrasında RAINY MAN ve PEPE sırası ile şans veriyorum. İkisi de etkili gruplardan buraya iyi şekilde geliyorlar.

ÇATI KUPON 

4,6,7
7,9,1,,12,5

6,4
5.MERCANLI
1,9,7,8,6

8,,10,4,3,2