GanyanTime.com
YENİ

14 Haziran 2016 Salı

FURKAN MERİÇ

15 Haziran Furkan İSTANBUL Koşu Yorumları, Tahmin ve Analizleri

 

1.AYAK: Als Theatre-Mesir Orjinli KEDER BEY ilk sıradan şans verdiğim isimdir. Hazırlıklarında güzel galoplara sahip olan safkan Miliç ile babadan kardeştir. Genel itibariyle şans vermemde ki ilk faktör hazırlıklarına gayet etkili oluşudur. Süper bir orjine sahip LION MASTER uzun zamandır idmanda olması ile diğer rakiplerinden bir adım daha öne çıkıyor şuan. İhmal edilmemeli şayet grupta en üstüne düşülen bir at desek yeri vardır. Yine muhteşem hazırlıkları ve güzel orjini ile ilk yarışına çıkacak olan bir diğer safkan FINESSE etkili jokeyi ile en ufak hatayı affetmez. İlk defa koşacak olmalarından ötürü bir kaç at ile burayı geçmekte fayda gördüğüm için 5 ya da 6 at sizlere önereceğim. M.KAYA'nın uzun süredir ısrarla binip idmanlarını kendi yaptırdığı KING OF ROCK başarılı ve uzun bir hazırlık döneminden geçip buraya gelen bir diğer isimdir. ANDIAMO ve EVANDROS ise sizlere son önereceğim isimlerdir. 

2.AYAK: Son yarışları ile artan bir form grafiğine ulaşan GEZEGEN benim ilk şans vereceğim isimdir. AKIN SÖZEN ile daha etkili yarışlar sergileyen safkan eğer önde sert tempo oluşursa arkadan etkili gelip yarışı kazanabilecek güce sahip. Çok etkili sprint gücüne sahip olan safkan daha önce koşmuş olduğu 1100-1400 mesafe arasında 14 yarışın 3'ünde birinci olurken 6 kere de tabelada yer almayı başardı. Kısa mesafe yarışlarında üstüne üstlük birde ÇİM piste çıkınca BAKIRCIBEY'i izlemek ayrı bir keyif diye düşünüyorum. Uzun mesafe yarışlarını ben ölçü almıyorum ama bugün çok uygun bir grupta olduğunu söylesem yeri vardır. İhmal edilmemeli. Yine ŞANSKÜPÜ son zamanların en formda isimlerinden biri. Kısa mesafede iyi bir performansa sahip kısrağı ben genel anlamı ile iyi görüyorum. Son H-16 yarışında sentetik pistte start yemesine rağmen iyi rakiplerine karşı güzel birincilik elde etmeyi başardı. Her ne kadar ağır kilosu da olsa ANADOLUKAN kısa mesafede etkili olabileceğini düşündüğüm bir isimdir. Son şans verdiğim isim ise GÜNALHAN olacaktır. Bir süredir ÇİM pistte takibimde olan GÜNALHAN yine ufak bir hatayı affetmeyecektir. Genel olarak sprinter yapıya sahip 3-4 ata şans verdiğim için Önde sert tempo olması bizim için bu ayakta ilk öne çıkacak olgudur SANCARBEY ise arasından sonra biraz toparlanma aşamasında olduğunu gördüm. Bugün mesafe her ne kadar kısa da olmuş olsa etkili olduğu takdirde yarışı kazanabilir

3.AYAK: Son yarışını çok beğendiğim YARAMAZ ÇOCUK bu sefer ilk atımdır. Daha önce YARAMAZ ÇOCUK - FARKİN ATEŞİ kapışmasında sizlere FARKİN ATEŞİ'ni tek vermiştim ve birinci olmuştu. Fakat bugün senaryolar biraz daha değişik olacak. Yine bu iki atı verip ayırmayacağım ama önceliğim YARAMAZ ÇOCUK olacaktır. SENTETİK pistte koştuğu 22 yarışta 10 birincilik elde edip 7 kez de ikinci olan YARAMAZ ÇOCUK bu yarışların 21'inde tabelada yer alma başarısı gösterdi. FARKİN ATEŞİ ise 11 SENTETİK pist performansının 8 inde birinci olmuş ve sadece bir kere tabeladan düşmüştür. Şöyle bir durum daha var ; FARKİN ATEŞİ daha çok SENTETİK pistte  iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yüzden bu iki at dışına çıkacağını sanmıyorum burasını. Bu iki süper safkanın karşılaşmasını izlemek ayrı bir zevk olacaktır muhakkak ve ben kuponumda ikisini yazacağım. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Grup içinde en iyi 1500 derecelerine FARKİN ATEŞİ sahip..

 

4.AYAK: Daha önce kısa mesafelerde ANKARA'da çok etkili olan MAVİ AY ilk sıradan şans verdiğim isimdir. Yaklaşık üç buçuk aylık bir ara ardından AĞIR pistte ve 1600 mesafede yarışa çıkan Kısrak eski performansını sergilediği sürece rakiplerinden bir adım daha öndedir. Daha sonra bir süredir çok etkili performans ortaya koyan RUNNER CAT tecrübeli binicisi ile yarışın içinde olacak güce sahip. Üst üste etkili gruplarda iyi koşan RUNNER CAT bugün kendisi için çok uygun grup buldu desem yeri vardır. Koştuğu ilk günden beri takibimde olan PROFESSOR ise belki de en ciddi sınavında olacak bugün. Kuponumda olacaktır. Son olarak dikkat çekmek istediğim uzunca bir ara ile gelen ve koştuğu koşudan sonra tekrar 47 gün geri çekilen ve iyi hazırlıklarla bu gruba kayıt ettirilen DRIVE FASTER uygun kilosu ve güzel hazırlıkları ile yarışa ortak olabilir. İstanbul ÇİM pistte ilk yarışında rakiplerine uzak atıp 1200 Metrede 1.11.87 gibi bir derece elde edip , iyi sinyaller veren fakat sıkıntıları bir türlü giderilemeyen safkan bugün etkili koşması dahilinde yarışı alabilir. 5.AYAK: Geldik günün en güzel yarışlardan bir tanesine. 2400 ve üstü yarışlar nedense her zaman daha çok ilgimi çekmiştir benim. Ve birde TEK olunca tadından yenmiyor elbette bu yarışı izlemek. GÖZLÜK takısı ile kendine gelen ve eski günlerine döneceği belirtisini hissettiğim PAN AMORE benim bugün sizlere önereceğim tektir. Artıc Man bir önceki yarış önde hiç rahatsız edilmeden 1500 metre yarış sürmüş fakat son 400 de resmen çuvallamıştı. Daha nasıl uygun koşullar oluşsun artık yarışı alabilmen için? Rahatsız edilmeyip virajı gayet rahat döndü fakat o istenilen Artıc Man'ın olmadığı apaçık ortadaydı benim için. Bir diğer husus ise PAN AMORE'nin yarışı bu kadar arkada takip edip sonlarda o muhteşem sprinti ile yarışı alacak hale gelmesi. 100 metre daha olsa yahut, bu kadar arkada değilde 3,4 pozisyonda gitse yarışı kopartacak kadar dinamikti sonlarda. Rakipleri yarış bitsin diye beklerken PAN AMORE daha yeni uçuşa geçiyordu nitekim mesafe yetmedi! Bugün önde istenilen sert tempo oluşursa ben PAN AMORE'un yarışı alacağını düşünüyorum. Daha önce uzun mesafe yarışlarında yine AÇIK GRUP görmüş ve iyi neticelerde elde etmesini bilmişti. 


6.AYAK: Daha önce yarış hayatının ilk yarışında ÇİM pistte performans gösteren ve o yarışını ölçü almadığım LİDERAĞA ilk şans verdiğim isimdir. Sentetik pistte istediğini bulamayınca KOCAELİ'nde güçlü rakipleri ile koşmuş ve son yarışında yedinci olmuştu. ÇİM pisti yadırgamadığı takdirde bugün için uygun grupta koşuyor ve birincilik elde etmesi işten bile değil. Öncelikle kuponumda bulunması gereken isimlerin başında geliyor. Bununla birlikte; çok sert gruplarda start alan BAŞAĞIM için tamamen uygun bir grup. ADANA'daki son ÇİM yarışından sonra takibime giren fakat o günden sonra bir türlü etkisini gösterip yarışlarda iyi performans gösteremeyen BAŞAĞIM bu grupta birinciliğe oynamayacakta nerede oynayacak? Bu kadar vasat bir grupta da etkili koşamazsa kılıcı tamamen kendisine çekerim ve kuponumda geri çekilene kadar yer vermem. Son olarak ilk ÇİM pisti yarışında H-15'te 1400 mesafede beşincilik elde eden ve iyi bir performans gösteren TURBOCAN son şans verdiğim isim olacaktır. Sonrasında bu grup için daha sert bir grupta 58 KG ile start almış ama istenilen performansı gösterememişti. Yine de son grubuna bakıp eleştiri yapmak istemiyorum kısrak hakkında. Çünkü bir yarış önce nispeten daha uygun grupta daha iyi performansı olmuştu. Herkese güzel İSTANBUL programında bol şanslar diliyorum. Yazdığınız ganyan olsun dostlarım.


ÇATI KUPON 


6,9,7,5,1,4
5,7,2,3,9,1
2,1
6,2,3,4 

8.PAN AMORE
3,1,4