GanyanTime.com
YENİ

4 Haziran 2016 Cumartesi

FURKAN MERİÇ

5 Haziran Furkan İSTANBUL Koşu Yorumları, Tahmin ve Analizleri

 

1.AYAK: Son yarışında etkili rakipleri ile sahne alan ve sonlara doğru iyi sprinti ile gelip yarışta 4. olan SWEET BREW ilk şanslı isimdir. Ufak tefek arızaları vardı geri çekilmek zorunda kalmıştı ama arasının ardından baya iyi koştu. Yarış gördükçede daha iyi koşacağı aşikar. 2016 Yılının ilk koşusunu geçtiğimiz günlerde koşup sahne alan HARD BABY Ankara'da start almış ve beklenilen sonucu verememişti. Bu gayet çok normal zaten o kadar arasının ardından epey sert grupla koştu. Açtığı nefesi ile en ufak hatayı affetmez. Daha önce İstanbul'da bir çok AÇIK GRUP yarışında etkili rakiplerle sahne alan HARD BABY, bu grup çok çok uygun diyebilirim. Daha önce uzun mesafe yarışlarında etkili olan ELEVATO bugün yine sevdiği mesafede pistte. Ara verip o da pistlere yeni yeni dönen atlarımızdan biri. Daha tam olarak gücünü topladı mı derseniz son yarışında falan pek dinç göremedim. Ama yarış koştukça daha da iyi olacağından kendisine şans vereceğim. S.KAYA'da birincilik yaptığı 4 numara ve çok iyi koşturduğu 9 numarayı değilde bu kısrağı tercih etmesinin bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Gerçi jokeylerin tercihine bakarak hiçbir zaman yola çıkmam ama bu ayrıntıya dikkat edip belirtmek istedim sadece. Bu ilk bahsettiğim 3 at bende bir adım daha önde. ALY GIRL ve LADY BEAUTY diğer şans verdiğim isimlerdir.

2.AYAK: Uzun uzun 22 attan bahsetmeyeceğim ama bu güzel KISRAK koşusunda ilk şansı beklenilenin aksine uzun bir aradan sonra gelen CHANTILLY isimi kısrağa vereceğim. 95 GÜN arasının ardından DİŞİ TAY DENEMEDE sahne almış ve 11. olmuştu. Fakat şöyle bir bakınca 11. olması çok kötü gibi gözüküyor olsa da 1. olan attan sadece 3-4 BOY fark yemesi zaten ne kadar yarışın içinde olduğunun göstergesi. Virajı en sonda dönmüş ve içeri bariyere yaslanıp rakiplerine hakim olacakken son 200 metrede kesilmeler sezdim. Yine Bu startında çok çok iyi koştu rahatlıkla diyebilirim sizlere. Daha önce AÇIK GRUP 2 1800 Metre ÇİM mücadelesinde yer almış ve yarışı GRAYSTORM ve RADYOCU gibi üst düzey atlarla beraber bitirme başarısı gösterip fotoda yarış kaybetmiş bir kısraktır. Ben bu atı birinci atınız olarak kuponlarda bulundurmanızı öneririm. Şayet önde tempo hızlı olduğu takdirde GÖKHAN kardeşimiz biraz da önlere teşvik ettiğinde yarışı kazanacak güce sahip. Bununla birlikte diğer önereceğim isim FOULITA. Daha önce uzun mesafede birincilikler elde etmiş kısrak sonlarda güçlü geliyor. Son iki yarışı kaybetmesinin en büyük sebeplerinden biri de mesafenin kısa gelmesidir muhakkak. Bugün etkili sprinti ile kazanabilir. Grupta uzun mesafeye giden daha önceden çok fazla kısrak yok, buna da dikkat edilmeli. SILENT CAT son yarışları çok etkili. ÇİM pistte gayet iyi performans gösteriyor. 2 yarış önce 56 handikapken şuan 112. Bu kesinlikle sınıf atladığının bir göstergesidir. GÖLALAN'da kuponlarda önereceğim son kısraktır. 


3.AYAK: Arasının ardından yavaş yavaş toparlanan son 1900 metre yarışını beğendiğim FIRST POWER ilk şans verdiğim isimdir. Takısı değiştikten sonra iyi bir yarış çıkarmış ve ikincilik elde etmişti. Kilosununda verdiği avantaj ile MAİDEN'a veda edebilir. Yarış yaşamına yeni yeni başlayan ARAS FIRTINASI son 1600 Metre ÇİM yarışında AĞIR piste rağmen yine de güzel koşma başarısı gösterdi. Keza o gün baya bir ara ile gelmesi nasıl koşacağı hakkında soru işaretiydi ama gayet iyi ve güzel buldum safkanı. Yeni takısı ile ilk defa start alacak olan DO IT EASY, GÖZLÜK takısı ile start alacak. Son yarışında starttan çıktığı an biraz sıkıntı yaşadı ve geriye düştü, yarışı tamamen arkada kabullenince viraj dönüldüğünde çok çok arkalarda olup müthiş bir sprint ile içe yaslanıp 6. oldu ve kesinlikle gözlerden uzak tutulmamalıdır. Eğer son yarışında yaşadığı talihsizliği yaşamazsa bugün yarışı kazanacak güce sahip olduğunu bana hissettirdi. SİLİNDİR rakiplerine oranla kilo avantajını belki de ilk defa kullanacağı bir yarışa çıkıyor. Son iki yarışında biraz kıpırdanmalar gördüm yarışı kazanacak şartlar bugün için lehine. Yine eski takısına döndürülen ÖZGÜ ki ben DİLBAĞI ile daha iyi koştuğunu düşünüyorum. Kuponlarda olmalıdır. THE PRESIDENT SON, PİANİSTİN KIZI ve KING BURAK diğer şans verdiğim isimlerdir. 

4.AYAK: Son yarışları ile artık ekürisi Toraman gibi sınıf atlayan AMANKAYA yine kendisi için uygun grupta olup günün bir diğer TEKİ benim için. ANKARA'da koştuğu 2400 Metre yarışta birbirinden etkili rakipler ile koşup 3. olan safkan üstelik ilk defa ÇİM pistte çıktığı uzun yarışta başarılı oldu. Son 5 ÇİM yarışı zaten birbirinden etkili rakiplerle koşma becerisi gösteren ve bu yarışlarında hepsinde çok iyi performans sergileyen AMANKAYA'yı kuponumda TEK olarak işaretliyorum. Bu yıl koşmuş olduğu 15 yarışta 6 birincilik elde eden ve 13 kez tabelada yer alma başarısı ile şuan grup içinde en önde gelen safkanlardan biridir.


5.AYAK: AÇIK GRUP 3 - SAİT AKSON koşusunda start alacak 12 safkandan içlerinden bir tanesi var ki nihayet artık uzun mesafede dedim yarış koşuyor. Bu safkan Adana'dan İstanbul ÇİM pistine gelip ne koşacağı hakkında o zaman çeşitli yorumlar yapılan ve koştuğu 1600 metre ÇİM yarışlarında GRAYSTORM gibi üst düzey bir safkanın ardından iki kez ikinci olma başarısı gösteren COOGER'dır. Mesafe tam ona yarayacak mesafe. Belki ilk defa gidecek ama zaten arkada bekleme yarışını iyi yapıp sonlarda güçlü gelen COOGER bu mesafede rakiplerini geçecek güce sahip. 9 numara ekürisi için belkide fedai olup tempoyu hızlandırabilir ama bu ekürisine ne kadar yarar bilmiyorum. Şayet 9 numara ile bir safkan daha öne çıkarsa hızlı tempo COOGER yarar ve arkada bütün bu safkanları toplayıp gelir. Günün ilk teki olarak COOGER'ı sizlere öneriyorum. Geçilmesi halinde yanına rakip vermiyorum, veremem de. Yarış profili, her şey mesafe kendisine çok çok uygun. COOGER için bazı duyumlar aldım koşmayacağına dair bu duyumlar eğer ki doğruysa WOLF PRINCE kuponumda TEK kalacaktır. Ama COOGER koştuğu her halükarda kuponumda TEK'tir arkadaşlar. Bu arada şunu tekrar belirteyim. Bu duyum %100 net değildir. Sakın yanılmayın. Yarış saatini beklemek ve TJK tarafından en net açıklamayı duymak bize daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. 

6.AYAK: 2 tane favori atı TEK attıktan sonra diğer ayaklarda mümkün olduğunca bomba at bulmaya çalışıyorum ki ikramiye güzel bir miktar versin. İlk şansı daha öncede yakından takip ettiğim MAHİR BEY'e vereceğim. Ayrı bir sempati duyduğumdan mı olsun bilmiyorum yarışları ilgimi çekiyor. Son hazırlıkları baya iyi. Dereceli, güzel hazırlıklar ile buraya geliyor. İlk defa ÇİM piste çıkacak olan STAR WORDS kuponlarda olması gereken bir diğer isimdir. Nihayet ÇİM pistte yarış görecek. Belki de 85 Günlük arası ile iyi bir derece elde edememe ihtimali de var ama BANKNOTE orjinli atları ÇİM pistte görünce şans vermeden yapamıyorum. Daha çok ÇİM piste yatkın olduğunu düşündüğüm için kuponumda yer vereceğim. Son yarışlarını çok beğendiğim ADABEYİ biraz zor bir profilde gözükse de gözüme, kuponlarımızda olmalıdır. JUNIOR PAN son yarışında 1900 metre mesafede sonlara kadar yaruışın içinde dirençli bir şekilde durdu. Bugün Takısı değiştirilecek belki de DİLBAĞI ile ilk kez ciddi bir sınava çıkacak yarar sağlar mı bunu tam kestiremiyorum. Adana'daki yarışları içinde herhangi bir yorum yapmak istemiyorum bu takısı ile ilgili. 60 Günlük bir aranın ardından bir yarış gören ve iç bariyere yaslanıp sonlarda etkili gelen AYSEDEF yine ihmal edilmemeli. Sonlara gayet iyi ve dinamik geldi. Son yarışında belkide mesafede etkilenen EBRU QUEEN her ne kadar kötü koşmuş olsa da o gün de şans vermiştim bugünde yine kuponumda olacak isimdir. Son yarışında önde tempo vermeyi deneyince ,diğer bir safkan ile rekabet etmesi viraja dinç dönememesine sebep oldu ve neticesinde bu sonucun alınması çok normal. Bugün yine 4,5 konumunda giderse şansı daha da artacaktır. DONTLOOSEDCONTROL ve RÜZGAR GOLD diğer ihtimallerdir.


ÇATI KUPON 

7,3,2,,1,4
5,,,7,19,8
2,1,14,8,15,9,16
1.AMANKAYA

2.COOGER
5,10,1,3,12,14,2,6