GanyanTime.com
YENİ

13 Kasım 2016 Pazar

GanyanTime.com

Sakarya Koşusu’nu Ahmet Çelik ile GAZIBORA KHAN Kazandı

 

Gece yağan yağmur nedeniyle, ağırlaşan pistte (4.9) koşulan 2016 yılı Sakarya Koşusu'nu (Açık-G2) V. İbrahim Aracı'nın sahibi olduğu, Sönmez Bilgiç’in antrene ettiği, jokey Ahmet Çelik  idaresindeki kır erkek tay GAZIBORA KHAN (Native Khan - Enhance / Entrepreneur) kazanmayı başardı.

Waneta geçilmezlik ünvanını kaybetti...

Bugüne kadar start almış olduğu 6 koşuyu da kazanarak, oldukça önemli bir başarının mimarı olan WANETA isimli tay, yarış kariyerinin ilk mağlubiyetini, daha önce Çaldıran Koşusu'nda geçtiği rakibi GAZIBORA KHAN'dan aldı. 

Çim pistte 1800 metre mesafede, birincilik ikramiyesi 170.000 TL olan koşu, son derece keyifli bir final ile noktalanırken, kazanan GAZIBORA KHAN isimli tayın ardında ikinciliği, Halis Karataş idaresindeki WANETA (Mountain Cat - Blushing Doe / Running Stag) elde etti. Bu iki safkanın 1 boy gerisinde yer alan Gökhan Kocakaya idaresindeki FINESSE (Luxor - Flying Saucer / Eagle Eyed) üçüncü, son metrelerdeki atakları ile doru kısrak GLEN (Kaneko - Devoyka / Lahib) ise Akın Sözen ile katıldığı Sakarya Koşusu'dan dördüncü olarak ayrıldı.

Kazanan GAZIBORA KHAN için koşunun bitiriş derecesi 1.55.04 olurken, koşuda farklar 1/2 Boy - 1 Boy - Uzak şeklinde oluştu.

WANETA isimli kısrağa ilk mağlubiyetini tattıran GAZIBORA KHAN, elde ettiği Sakarya Koşusu galibiyetiyle, kariyerinin ikinci koşu galibiyetine ulaştı. Yarış yaşamına başladığı 12 Ağustos tarihinde, İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda katıldığı Şartlı - 1 koşuyu kazanan tay ardından, Tay Deneme Koşusu'nu (G2) ve Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusu'nu (G2) üçüncü olarak tamamlamıştı. Kır erkek tay son olarak ise, bu koşudaki rakiplerinden WANETA ve PIANO SONATA'nın ardında Çaldıran Koşusu'nu (G1) dördüncü olarak neticelendirmişti.